Pred pár dňami som vám písala ohľadom našej veľkej zmeny v stravovaní. Táto téma sa dotkla viacerých z vás, písali ste mi ohľadom vašich skúseností, zaujímali ste sa o náš (môj) jedálniček, preto som sa rozhodla spísať vám to do článku, aby ste to mali kedykoľvek k dispozícií.

Na začiatok by som asi začala dôležitými bodmi, ktoré sa snažíme dodržiavať.

  1. jesť 4-5x denne

  2. minimálny rozostup medzi jedlami by mal byť 2,5 – 3 hodiny

  3. mať dostatočný pitný režim (aspoň 2 litre čistej vody denne)

  4. ráno na lačno vypiť aspoň deci teplej vody (ideálne s citrónom, ale manželko tento krok vynecháva, nemá rád teplú vodu na prázdny žalúdok)

  5. necítiť hlad

  6. nemať rozostup medzi jedlami viac ako 4,5 hodiny, aby sa nám nespomalil metabolizmus

  7. jesť mäso maximálne 4x týždenne (šunka sa nepočíta)

  8. zaradiť do jedálnička viac strukovín a rýb

  9. ovocie jesť iba doobedu

A asi by som mohla vymyslieť ešte ďalších 20 bodov :D. No ako to tak po sebe čítam, nechcem, aby ste si mysleli, že je toho veľa. Na začiatok sa to tak môže javiť, ale asi po týždni a pol takejto plánovanej stravy som si na to zvykla a tie body sa stali prirodzené.

Ohľadom zdravej stravy, ako aj ohľadom nášho jedálnička sa dá napísať kniha. Ešte pred tým, ako vám napíšem môj týždenný jedálniček aj s komentárom výživovej poradkyne chcem, aby bolo jasné, že moja strava je prispôsobená tomu, že mám MINIMÁLNU, AŽ ŽIADNU POHYBOVÚ AKTIVITU. To znamená, že nechodím cvičiť do fitka, nechodím behať, ani plávať, tým pádom moje telo musí dostať len toľko, koľko spáli. Moja jediná pohybová aktivita je behať za drobcom, niekoľkokrát denne upratovať spúšť hračiek ako po výbuchu a jóga 1-2x do týždňa. Väčšinou 1x. 🙂

MÔJ TÝŽDENNÝ JEDÁLNIČEK

Pondelok

9:00 biely skyr, ovsené vločky, chia semienka, ½ banána, 1 kiwi (čo sa ovocia týka, mali by sme zjesť len 1 kus/1 hrsť malého ovocia denne, ale nie som schopná niečo také dodržať, pretože ovocie mám fakt rada)

desiata nebola pretože to medzi raňajkami a obedom nestíham

13:00 kurací vývar s ryžovými rezancami, morčacie prírodné mäso, zemiakovo-hráškové pyré

16:00 kokosová proteínová tyčinka Sunkins (je to tyčinka priamo zo Sveta zdravia, túto môžem zjesť celú aj v deň, kedy nemám zvýšenú fyzickú aktivitu, čokoládovej, ktorú dostať bežne v obchodoch, by som mala zjesť len polovicu)

19:00 omeleta z 2 vajec so šunkou a syrom, veľa zeleniny

druhú večeru som si výnimočne odoprela 🙂

Utorok

9:00 grahamový rožok s cícerovou nátierkou a paradajkami

13:00 špagety na olivovom oleji s cesnakom a 30% syrom (existujú aj zdravšie typy špagiet, ako sú klasické biele)

16:00 pohár vanilkového acidka, quinoová tyčinka s jahodami bez tuku a cukru (bolo mi vytknuté, že acidko mohlo byť modré neochutené a tyčinka je vhodnejšia doobedu)

19:00 zeleninový šalát s balkánskym syrom, 6ks krabie tyčinky, 2 kocky 70% čokolády (asi vám nemusím písať, že tú čokoládu som si mala odpustiť 🙂 vraj ak mám večer chuť na sladké, môžem si dať hrsť kešu orechov a trošku sušeného ovocia)

Streda

9:00 malinový skyr, ovsené vločky, chia semienka, hrozno, pohár sójového čokoládového mlieka (to mlieko tam nemuselo byť)

10:45 5ks makarónky (pamätáte si tú moju výhru v súťaži? Hádam by som ich nenechala pokaziť sa)

12:45 quinoa so zeleninou

15:30 Sunkins proteínová tyčinka

18:30 kurací steak so syrovou omáčkou a zeleninou (bez prílohy skvelá alternatíva, pokiaľ nie ste doma a musíte jesť v reštaurácii) – na obrázku je odfotený náhodný obed z iného dňa, nie večera 🙂

21:00 hrsť sušených jabĺk a kešu orechov

Štvrtok

10:00 pohánkové lievance s horúcimi malinami a trochou tvarohu

13:30 zemiaky pečené v rúre, zelenina, maslo (maslo sme mohli nahradiť zdravšou variantou dresingu)

16:30 pohár sójového čokoládového mlieka, ¼ proteínky, 7 kešu orechov (zvyšok proteínky dojedol manželko)

20:00 zeleninový šalát s tuniakom

Piatok

9:30 krajec kváskového chleba s fazuľovo-cviklovou nátierkou

12:00 cuketová pizza s mozzarelou a kukuricou

17:00 2 poháre sójového čokoládového mlieka + 3 kúsky jablkového koláča (recept, ktorý poznáte, ale poobede pre mňa nie je vhodný. A 2 poháre mlieka tiež nie :))

20:00 šošovicový šalát z 2 druhov šošovice

Sobota (cestovateľský deň)

9:00 omeleta z 2 vajec, šunka, syr, zelenina, kúsok tmavého chleba (mne by ho nebolo treba, ale ráno by mal byť aspoň kúsok, aby telo malo trochu sacharidov, šunka by mala mať aspoň 90% mäsa ale nám taká nechutí)

12:00 bebe keksy

14:00 zeleninová polievka, hovädzí plátok, zelenina, trochu pyré (mäso by sme mali jesť iba chudé)

16:00 hrsť orechov

18:30 tuniakový šalát

Nedeľa

9:00 grahamový rožok, hummusová nátierka, paradajky

12:30 quinoa so zeleninou, špenátová polievka

16:00 sójové čokoládové mlieko, Sunkins keksy

19:00 omeleta so šunkou a syrom, zelenina

21:00 hrsť kešu orechov

Ako vidíte, v našom stravovacom režime mám stále medzery a niekedy sú moje chute silnejšie ako vôľa. Možno sa vám zdá, že jeme stále to isté, ale nie je to tak. Máme viac variant, ktoré sa snažíme podľa nálady a chuti obmieňať. Toto bolo len pre vašu inšpiráciu, ako to (ne)robiť a aj tak chudnúť :). Ale pozor, to, čo vyhovuje mne, nemusí nutne pasovať aj vám. Preto ak sa rozhodnete zmeniť svoju stravu, držím vám palce a nebojte sa, ak som to dokázala ja, určite to dokážete aj vy! 🙂

Vaša N