Unavená si sadám na pohovku, ktorá je priamo oproti posteli. Chvíľu sa len tak dívam na to naše malinké stvorenie, ktoré nevinne spinká. Konečne spinká. O čom asi sníva? Vyzerá byť taký spokojný. Odkedy sa narodil, moja babka hovorí, že keď bábätko spí, v mysli lieta s anjelikmi… Za to ja som poriadne unavená. Pretože to naše nevinné zlatíčko nám dnes dalo pri uspávaní poriadne zabrať. Hodinu plakal, s manželkom sme si ho podávali a snažili sa ho utíšiť. Bezúspešne.

Takéto situácie nezažívame často, ale predsa. Stále som si nezvykla, nedokážem zachovať chladnú hlavu. Spievam, prihováram sa, tíšim, presviedčam, prosím o pomoc. Potom prosí o pomoc manželko. A sem tam sme obaja zúfalí, keď nevieme, ako pomôcť vlastnému dieťatku. Ale tá zúfalosť je pre rodičov prirodzená, no nie?

Nesťažujem sa, zamýšľam sa. Ako rodičovstvo dokáže zmeniť človeka. Matku, aj otca. Matka by dala svojmu dieťatku všetko, len aby bolo spokojné. Ak niečo bolí dieťatko, matku to bolí dvakrát. Raz za to malé nevinné stvorenie, ktoré si v žiadnom prípade bolesť nezaslúži a druhýkrát za samú seba, pretože nevie pomôcť.

Veľakrát mi napadne, čo ak som neschopná matka? Prečo nedokážem pomôcť svojmu dieťatku? Kde je to materské puto, ktoré hovorí, že pokiaľ dieťatko potrebuje pomoc, matka vycíti ako? Našťastie ma ešte rozum úplne za tie mesiace neopustil a vždy sa dokážem znovu naštartovať. Pre to moje malé nevinné bábätko. A netreba urobiť nič. Len sa na chvíľu postaviť ku posteli a sledovať, ako pokojne spinká.

Veľakrát si predstavujem, aké bude všetko o pár rokov jednoduché, keď príde za mnou a povie: „Mami, bolí ma bruško.“ A ja si ho zoberiem do postele a s ocinkom mu budeme hladkať bruško, ktoré zázračne bolieť prestane. Presne tak, ako som to zažívala v detstve ja.

No kým sa toto všetko stane, čaká nás toho ešte veľa. Aj keď to nie je vždy len jednoduché a usmiate. Sem tam si poplačem, lebo ma všetko bolí dvakrát. A kým zase všetci trochu vyrastieme, vo mne bude v týchto situáciách stále dookola blúdiť nezodpovedaná, zúfalá otázka, na ktorú mi nikto neodpovie. Ako ti pomôžem, anjelik?

Vaša N