O tom, že Slovinsko je nádherná krajina sme sa presvedčili prakticky okamžite po prekročení hraníc. No to, čo sme videli v priebehu ďalších 3 dní v nás upevnilo presvedčenie, že sa sem chceme ešte vrátiť (dúfam, že to bude skôr, ako spustia mýtne brány). A čo sme stihli vidieť za 3 dni? Určite nie všetko, na to je deň príliš krátky.

Ako som vám už spomínala, ubytovaní sme boli v Ľubľane. Hneď prvý deň sme zaparkovali v centre mesta v parkovacom dome a len tak sme sa prechádzali. Našli sme nádhernú promenádu popri rieke s množstvom reštaurácií, kaviarní a zmrzlinových stánkov. Vtedy sme vedeli, že sme sa dostali do srdca tohto nádherného mesta. Vždy, keď sme si mysleli, že táto nádhera niekde končí, objavila sa ďalšia ulička a my sme boli našou zvedavosťou nútení ísť ďalej. Keby sa nezotmelo, asi sa tam prechádzame doteraz.

Druhý deň sme mali jasno. Hodinku cesty od nás bol Triglavski narodni park. Tento národný park je plný skvostných scenérií, kde sú hlavnou dominantou južné Alpy, preto najťažšie bolo rozhodnutie, čo chceme vidieť a čo musíme vynechať (alebo odložiť na ďalšiu návštevu). Naša prvá zastávka bola pri jazere Bled. Jazero s ostrovom, na ktorom stojí kostolík. A to celé v objatí ďalších krásnych slovinských kopcov. No bohužiaľ sme tam nestrávili toľko času, ako by sme chceli. Prechádzka okolo jazera môže vyjsť na krásne 2 hodiny, no my sme túto medzizastávku museli prispôsobiť potrebám najmladšieho člena rodiny.

Napísala som medzizastávku, pretože hlavným cieľom bolo mestečko Kranjska Gora, ešte bližšie k južným Alpám. Mestečko s malým historickým centrom, kde sme sa bohužiaľ nedostali, lebo ho rekonštruovali. Zase o dôvod viac na opätovnú návštevu.

Niečo vyše kilometra odtiaľ je vzdialené jazero Jasná. Toto je určite povinná zastávka, keďže autom sa dá zastaviť rovno pri jazere. Je úžasné, že aj napriek turizmu sa človek môže z plných pľúc nadýchnuť nedotknutej, čistej prírody. Opäť to bolo miesto, kde by sme mohli stráviť aj celý deň pozeraním sa okolo seba, no vedúcemu našej výpravy sa takáto náplň programu nezdala byť dostatočná.

A posledným bodom programu bolo jazierko Zelenci. Jediná atrakcia, kam sme išli pešo zo záchytného parkoviska. Dočítala som sa, že by to malo trvať asi 5 minút, manželko to stopol na 3,5 minúty. Bál sa, že by musel chodiť viac ako to je potrebné. Takže po 3,5 minútach chôdze lesnou cestičkou sa pred nami objavilo nádherné, do smaragdova zafarbené jazierko. Opäť v objatí južných Álp. Aj napriek tomu, že bolo pri ňom na môj vkus viac turistov ma toto miesto očarilo. Verím, že sa mi ho raz podarí vidieť prázdne, bez turistov.

Ak sa niekedy v letných mesiacoch rozhodnete pre výlet do Slovinska s ubytovaním v hlavnom meste, určite by vám nemala ujsť skutočnosť, že more a 3 rôzne pláže máte od miesta ubytovania vzdialené niečo vyše hodiny cesty autom. My sme si ich za 1 deň obehli všetky.

Našou prvou zastávkou bolo talianske prístavné mestečko Terst. Historické, na pohľad krásne, no pláž sme museli hľadať dlhšie. Našli sme cez Trip Advisor 3. najlepšiu, neďaleko hradu Miamare, no ja si pláž predstavujem inak. Toto bol skalnatý útes, kde sa ľudia opaľovali na chodníku, takže výlet áno, kúpanie nie.

Pláž číslo 2 bola opäť v Slovinsku. Mestečko Koper nás milo prekvapilo. Milá malá kamienková pláž s postupným vstupom do mora. Perfektné, pokiaľ máte deti. Nemusíte sa báť utopenia. Dokonca nebolo ani veľa ľudí. Vtedy som na pár minút zatúžila ísť si tam na celý deň ľahnúť a končene chytiť trochu farby.

No my sme pokračovali ešte na tretiu pláž v chorvátskom mestečku Umag. Toto bola betónová pláž s asi najteplejšou vodou. Takmer bez ľudí.

Ako som písala vyššie, určite sme nevideli všetko, je tu omnoho viac nádherných miest. No pre nás je už čas presunúť sa ďalej. Kam to bude, to vám prezradím až keď prídeme na miesto. To len pre prípad, že by sme si to počas cesty opäť rozmysleli.

Vaša N