Je večer, niečo okolo jedenástej hodiny. Všade je tma a ticho, iba svetlo v kuchyni svieti. To preto, aby sme nerušili najmladšieho člena rodiny pri spánku. Ja mám už dosť ťažké oči a chce sa mi spať. Ale nejdem, nie hneď. Ešte ma čaká pár minút pre seba. V kúpeľni. A prečo začínam takto? Pretože u mňa sa starostlivosť o pleť začína práve večer.

Dnes by som vám preto veľmi rada ukázala, bez čoho sa neobídem pri starostlivosti o pleť. Pena, oleje, sérum, krém pri každodennej starostlivosti, masky a píling pri príležitostnej = keď mám ešte o pár minút času naviac. Ale začnime pekne od začiatku.

KROK 1 – ČISTENIE:

Každodenný jednoduchý make up si vždy začnem odličovať teplou vodou. Čo najteplejšou. Jednoducho si ňou len umyjem tvár. Zvyšok, ktorý nedokážem odstrániť teplou vodou (väčšinou sú to čierne kruhy pod očami zo špirály) odličujem čistiacou penou Annemarie Borlind Aquanature. Nič jednoduchšie som ešte nepoužívala. Je to biela, jemne voňajúca pena, ktorú si vytlačím na prsty a vmasírujem do pleti. Dokonca aj okolo očí. V očiach ma neštípe a bežný makeup vrátane špirály a tieňov na oči dokonale odstráni. Potom už len opäť opláchnem teplou vodou.

Pokiaľ mám výraznejší makeup, alebo som použila aj linku na oči, pena nie je dostatočne silná a po prvom kroku použijem ešte odličovaciu vodu Havlíkova Apotéka Kvapka rosy. Pár kvapiek na (textilnom) tampóniku 2SIS pomôže odstrániť všetko, čo by som si na pleti do postele so sebou nemala brať.

Pokiaľ mám obdobie, kedy moja pleť nie je zrovna najkrajšia, alebo som bola nalíčená dlhodobo (napríklad 27 hodín v kuse na festivale), použijem ešte Lavera 3v1 očista, píling a maska. Je to krém s malinkými jemnými pílingovými čiastočkami, ktorý si krúživými pohybmi vmasírujem do pleti s výnimkou očí a následne opláchnem teplou vodou. Tento čistič obsahuje okrem iného aj mätu, takže všetky nedokonalosti stiahne a pleť osvieži a vyčistí. Pokiaľ mám ešte trochu času navyše, tak po vmasírovaní čistič neoplachujem, ale nechám pôsobiť ako klasickú masku na pleť. A po 10 minútach opláchnem.

KROK 2 – MASKY A PÍLINGY:

Keď mám pre seba ešte chvíľu čas, požijem masku alebo píling podľa potreby. Môj najobľúbenejší multifunkčný píling na pleť aj telo je Mark scrub a moja najobľúbenejšia vôňa Peppermint. Tento píling používam v zime raz za 1-2 týždne výhradne v sprche, pretože jednu dávku dokážem použiť na pleť a aj na telo. Takže je to praktickejšie v sprche. Intenzita používania pílingu v zime je taká preto, lebo moja pleť sa zmenila zo zmiešanej/normálnej na suchú a tým pádom potrebujem napnutú pleť viac hydratovať ako pílingovať.

Novším objavom je pre mňa píling na pleť NeoBio Fresh Skin Peeling. V porovnaní s Markom je tento píling jemnejší, preto mi počas zimného obdobia vyhovuje a používam ho častejšie.

Ďalším krokom sú masky. Kedysi som mávala v kúpeľni množstvo masiek na pleť, no odkedy na starostlivosť o pleť používam len prírodnú kozmetiku, počet masiek sa zredukoval na 3-4. Jednak preto, lebo niektoré prírodné mávajú kratšiu dobu spotreby a jednak preto, že v každom ročnom období potrebuje moja pleť niečo iné.

Momentálne od začiatku zimy používam 3. Prvá je Annemarie Borlind gélová hydratačná maska. Je to modrá gélová maska, ktorá mi pleť krásne osvieži a hydratuje. Je aj jemne chladivá a to aj napriek tomu, že ju nemám odloženú v chladničke. Konkrétne túto masku mám veľmi rada aj na leto práve kvôli spomínaným ochladzujúcim účinkom.

Druhá a aj tretia maska, ktoré tento rok používam v zime sú od značky LUSH. Začnem želé maskou The Birth of Venus, ktorú som práve dopoužívala. Táto želé maska má taktiež hydratačné a vyživujúce vlastnosti, no ja som sa nevedela vysporiadať s konzistenciou. Je to ako keby ste si chceli natrieť na tvár želatinu, čo bol pre mňa dosť problém, preto radšej ostanem pri krémových a gélových maskách. Ale aby som Birth of Venus nekrivdila, hydratovať a vyživiť naozaj dokázala. Ďalšia maska, ktorá má na mojej poličke (v chladničke) čestné miesto, je Rosy Cheeks. Od LUSH som vyskúšala asi všetky čerstvé masky. Všetko sú to masky, ktoré sa musia uchovávať v chladničke, aby sa nepokazili. No ale táto bola pre mňa ako čerešnička na torte. Vybrala som si ju zadarmo v LUSH predajni, keď som im vrátila 5 prázdnych a čistých kelímkov z iných prípravkov (písala som o tom tu). Je to maska, z ktorej cítim ruže, pre moju citlivú a suchú zimnú pleť je ideálna. Vždy mám po použití tejto masky na pleti ten skvelý pocit, ktorý by som tam chcela mať celú zimu – že je moja pleť dobre vyživená.

Maska, ktorú som objavila až pred nedávnom a veľmi som si ju obľúbila je Dr.Konopka’s Regenerating Face Mask. Je to krémová hutná maska, ktorá krásne hydratuje a vyživuje. Pre mňa úplne ideálna maska, keďže mávam na tvári v zime dosť suchých miest. Je mi veľmi ľúto, že som ju objavila až teraz, no kým sa toto prechodné zimno-jarné obdobie skončí, ešte ju určite využijem. Budúcu zimu bude mojim pomocníkom hneď od začiatku.

KROK 3 – KRÉM, OLEJE A SÉRUM:

Toto je krok, ktorý nikdy nevynechám. Nemôžem, pretože by mi to pleť ráno vrátila v podobe vyschnutých a červených miest. Určite najväčšie zastúpenie starostlivosti o pleť na mojej poličke má značka Renovality. Je to česká prírodná kozmetika, ktorá má v ponuke množstvo olejov, ktoré majú multifunkčné využitie na pleť, telo, ale aj vlasy. Ja vám dnes predstavím moje najobľúbenejšie pleťové oleje, no ich multifunkčné využitie určite ešte rada opíšem, keď budem písať o starostlivosti o vlasy a telo.

Pleťové oleje nie sú len na suchú pleť.Kedykoľvek som chcela vyskúšať pleťový olej, vždy mi v danej predajni povedali, že na zmiešanú, normálnu a mastnú pleť oleje nie sú. Trištvrte roka býva moja pleť zmiešaná/normálna, počas zimy suchá. Oleje používam počas celého roka, pri dobrom výbere v lete nemám na pleti mastný pocit. V zime je moja pleť suchá, ale s tým mám problém na celom tele, hlavne na rukách.

Určite prvý krok v tejto záverečnej starostlivosti má vždy Hyalurónové sérum (ráno) alebo Squalan olej (večer). Hyalurónové sérum nie je mastné, konzistenciou mi pripomína vodu. Práve preto, že nie je mastné ho používam ráno, vklepem do pleti a kým ešte nie je zaschnuté, použijem jeden z olejov, alebo krém. Vždy som si myslela, že hyalurónové sérum je len na vyzretejšiu pleť, no dievčatá z Renovality mi to objasnili (určite sa ich oplatí sledovať aj na instagrame). Po sére je moja pleť hydratovaná, regenerovaná a osviežená. O vyhladzovaní vrások sa v mojom prípade nedá hovoriť, keďže vrásky zatiaľ nemám.

Squalan olej som začala používať nedávno práve kvôli jeho účinkom – hydratuje, vyhladzuje a pôsobí ako skvelý podklad pod olej, zosilňuje jeho účinky. Používam ho večer, pretože sa do pleti vstrebáva trochu dlhšie ako hyalurónové sérum a večer mi mastnejší pocit na pleti vyhovuje viac ako ráno.

Čo sa týka následnej starostlivosti o pleť, aby toho nebolo veľa, vám opíšem moje top 3 oleje a jeden krém, vďaka ktorému som prežila najmrazivejšie zimné obdobie.

Začnem krémom a jednou z mojich obľúbených prírodných značiek Havlíkova prírodná apotéka Snehová vločka. Ako aj názov napovedá, je to krém veľmi vhodný na zimu. Určite by som ho odporúčala len na suchú pleť, pretože síce má konzistenciu krému, no na pleti je hustý ako vazelína. Ja som ho používala ráno aj večer len vtedy, keď bola naozaj najmrazivejšia zima. Inak len večer, pretože je hustý a mastný a mne sa nikdy nevpil do pleti úplne.

Moje najčastejšie používané oleje od Renovality sú moringový, hroznový a levanduľový. Používam ich ráno alebo večer podľa potreby.

Moringový olej používam najmä vtedy, keď sa mi na pleti objavia vyrážky. Počas zimy to nie je často, no či je zima, či je leto, hormonálne výkyvy sa objavia v každom ročnom období. Tento olej, okrem odstránenia nedokonalostí, krásne vyživuje, hydratuje a obnovuje pružnosť. Pokiaľ sú nedokonalosti na pleti výraznejšie, kvapnem do 5 kvapiek oleja aj 2-3 kvapky Tea tree olejčeka – ten má dezinfekčné účinky. Prípadne sa dá Tea tree olejček použiť len lokálne.

Hroznový olej je olej, ktorý je odporúčaný aj na mastnejšiu pleť. Aj keď je to olej, jeho konzistencia nie je až taká mastná, tým pádom sa do pleti pekne vpíja. Ja ho na pleť používam najmä ráno, keď sa potrebujem rýchlo nalíčiť. Na pleti ho absolútne necítim, no môžem mať istotu, že pleť budem mať počas dňa pekne vyživenú a zjednotenú.

Levanduľový olej je pre mňa kategória sama o sebe. Týmto olejom som so značkou Renovality začala a stále potrebujem nový a nový. Má nádhernú levanduľovú vôňu a v obodbí, keď som používala len tento jeden jediný olej sa mi krásne vyčistila pleť od všetkých nedokonalostí, preto sa ho neviem a nechcem vzdať. Momentálne ho používam vtedy, keď moja pleť neprechádza hormonálnymi zmenami a keď si potrebujem vychutnať pocit relaxu a uvoľnenia, pretože to je to, čo levanduľová aróma dokáže najlepšie.

V tomto článku som spísala moju najpoužívanejšiu pleťovú kozmetiku. Ako ste si mohli všimnúť, jednalo sa len o prírodnú kozmetiku, ku ktorej som sa postupne dopracovávala už počas tehotenstva. Jednoducho mi začala vôňou aj účinkami vyhovovať viac. Čo sa týka starostlivosti o pleť, neodporúča sa kombinovať prírodnú kozmetiku s neprírodnou, práve kvôli účinkom. Ja môžem povedať, že som počas používania prírodnej kozmetiky s kvalitou mojej pleti spokojná asi najviac. No a čo sa týka kozmetických salónov, nikdy som ich nenavštevovala, akosi som nemala potrebu.

Tu by som pre tentokrát skončila. Ak ste dočítali až sem, tak klobúk dolu :). Ak sa vám tento typ článku páčil, budem rada za spätnú väzbu nech viem, či mám týmto spôsobom zhrnúť aj vlasovú a telovú starostlivosť, prípadne dekoratívnu kozmetiku.

PS: Poznáte značku prírodnej kozmetiky, ktorú sa určite oplatí vyskúšať? Dajte mi vedieť, možno si nájdem nového kozmetického obľúbenca 🙂

Vaša N