Nový domov

Domov. Miesto, kde sa cítim dobre. Miesto, kam sa každodenne rada vraciam. Miesto, kde prežívam krásne, aj tie menej krásne chvíle so svojou rodinou. Miesto, kde máme každý svoj priestor. Presne takto vnímam definíciu ideálneho domova. Dovolím si tvrdiť, že môj manželko taktiež.

Bývame v našom trojizbovom byte v centre mesta, kam sme sa presťahovali po mnohých nevydarených podnájmoch, keď som bola v 6. mesiaci tehotenstva. Mali sme po svadbe a potrebovali sme si vydýchnuť po nabitej letnej festivalovej sezóne. Keďže som bola tehotná, všetko bolo pre mňa o dosť fyzicky náročnejšie. No mali sme konečne náš vlastný byt. Našu istotu, kde sme sa nemuseli báť toho, že nám jedného pekného dňa prenajímateľ napíše sms, že sa mu zmenili plány a byt, v ktorom práve bývame, musíme do mesiaca opustiť.

Mali sme 70 m2 a potrebovali sme zariadenie. Nikdy nezabudnem na to, ako sme donekonečna behali po obchodoch s nábytkom a hľadali sme strednú cestu našich predstáv o zariadení bytu. Manželko chcel veľký gauč? Bol veľký gauč. Ja som chcela mať v byte klavír? Bol klavír… No čo sa týkalo nábytku, náš problém nebol v tom, že sme sa nevedeli zhodnúť. Náš problém bol v tom, že sa nám nič nepáčilo. Určite bolo veľkou chybou aj to, že som bola príliš unavená na to, aby sme sadli do dodávky a cestovali do Bratislavy do Ikei, aby sme vybrali nábytok tam. Tam si podľa mňa človek vyberie vždy.

Preto raz manželko stratil všetku trpezlivosť a v obchode s nábytkom, kde sme sa práve vyberali posteľ, objednal všetko ostatné zariadenie podľa toho, aby nám do bytu rozmerovo sedelo. Neodporovala som. Nábytok bol pekný. Toto bol náš prvý pokus o vytvorenie domova, ktorý sa opakoval ešte niekoľkokrát.

Kým bol Markusko ešte bábätko, priestoru sme mali dosť. V jednej izbe veľká obývačka, v druhej spálňa a jedáleň s kuchyňou vo veľkorysom priestore. Také bábätko nepotrebuje veľa priestoru. No čím bol drobec starší, tým viac nám chýbala jedna izbička práve pre neho. Množstvo hračiek, oblečenia, veľkých hračiek,… A tak sme začali špekulovať. Niekoľkokrát sme maľovali, otáčali obrovský gauč, aby vzniklo viac priestoru, dokonca sme vymieňali izby. Nič nepomáhalo. Markusko rástol a my sme cítili čoraz väčší nedostatok priestoru.

Okrem nedostatku priestoru sme mali aj nedostatok súkromia. Drobcove hračky boli rozdelené – časť v spálni a časť v obývačke. Keď prišla návšteva a drobec sa rozhodol, že sa chce hrať práve s tými hračkami, ktoré sú v spálni, všetci sa presunuli do našej spálne, posadali si na postel a tešili sa z pohľadu na bábätko. A tak sa spálňa, naše najsúkromnejšie miesto, stala útočiskom pre kohokoľvek, kto prišiel na návštevu. Nikomu sme to nezazlievali, no potrebovali sme nájsť riešenie.

Okrem toho všetkého, vždy sme boli s manželkom zvyknutí mať doma svoju pracovňu. Kým sme bývali v podnájmoch, bolo to jednoduché. Vždy sme mali prenajatý väčší byt a s priestorom nebol problém. No v našom byte sme sa museli uskromniť a o pracovný priestor sme sa delili. No tak či tak nám pracovňa brala značnú časť priestoru. Fyzicky aj vizuálne.

Keď sme si v roku 2018 po letnej sezóne konečne trochu vydýchli, boli sme odhodlaní začať riešiť naše bývanie. Chceli sme ísť do čiastočnej rekonštrukcie, kedy by priečky ostali na svojich miestach, no celkové rozloženie izieb v byte by sa pomenilo. Pracovňu sme konečne presťahovali do externej kancelárie. Chceli sme z nášho 70m2 bytu vyťažiť čo najviac priestoru, pretože dovtedy sme mali mnoho miesta nevyužitého. Celkové jadro bytu sme ale meniť nechceli. Na jednej strane preto, lebo bolo nové a na druhej strane preto, lebo sme v tom byte bývali s malým dieťaťom. Posledná vec na svete, ktorá by sa mi chcela riešiť je to, aby sme sa na 2-3 mesiace odsťahovali niekam preč, kým sa dokončia murárske práce. Boli sme si istí, že sa v našom byte náš problém vyriešiť dá. Len sme nevedeli, ako na to. A tak sme si zavolali odborníka.

Z Prahy k nám docestovala dizajnérka. Je to spolumajiteľka kaviarne Design Friendly cup&hub v Prahe, vyučovala v škole interiérový dizajn a je to mamina mojej kamarátky, ktorá momentálne už taktiež býva v Prahe. Jej tvorba sa mi páčila. Preto som sa na našu spoluprácu tešila. Tešila som sa na náš nový domov.

A ako naša spolupráca prebiehala?

Dizajnérka prišla k nám domov. Povedala nám, že v našom byte je jediný pozitívny a pekný môj klavír. Veľa sme sa nasmiali a ona sa veľmi natrápila. Náš byt síce mohol byť zariadený pekným nábytkom, ale nemal svoju „dušu“. Porozprávali sme sa o tom, čo si od celej rekonštrukcie sľubujeme, čo tým chceme vyriešiť. Spomenuli sme, že by sme boli fakt veľmi šťastní, keby sa nám to celé podarilo zrealizovať do Vianoc. Na to sa len pousmiala a povedala, že na to nemáme tlačiť. Na ďalšom stretnutí si pomerala celý náš byt a potom sme ju nechali pár týždňov (pre)dýchať. V tomto čase som dostala za úlohu poposielať jej obrázky interiéru, ktoré sa mi páčia. Ale pozor! Nie je to interiér, aký by som chcela mať. Boli to len obrázky, pri ktorých som sa zastavila a povedala som si „wau, tak toto vyzerá skvele!“ (to len na objasnenie, aby ste si nemysleli, že takýto povolaný človek vám len pretvorí obrázok na skutočnosť). Mojim najlepším kamošom bol v tejto dobe Pinterest. Potom sme už len čakali a čakali.

Po niekoľkých týždňoch mi na telefóne pípol email. Bolo to presne v momente, kedy sme boli niekde v dedine ďaleko za Žilinou, išli sme na výlet a manželko si nevšimol obrovský výtlk na ceste. Neviem kam sa pozeral. No vďaka tomuto výtlku sme mali o zábavu postarané. Na pneumatike sa nám spravila poriadna diera. A tak, kým sme čakali na servis, mohli sme študovať rozsiahly email s prvotnou vizualizáciou bytu. Tomu sa povie šťastie v nešťastí.

Boli sme totálne nadšení! Manželko už sníval o tom, ako sa mu bude dobre spať v našej novej spálni, ja som bola mysľou niekde v krásnej novej kuchyni a drobcovi sme ukazovali novú izbičku. Po tom, ako sme jej tento návrh s maximálnym nadšením odsúhlasili, nám do návrhu dotvorila skrine a odkladacie priestory, snažila sa použiť čo najviac z nášho pôvodného nábytku. A my sme začali rozpredávať nábytok, ktorý sme v novom domove použiť nevedeli.

Bolo to niekedy v polovici novembra a nám postupne odišla sedačka, celá obývacia stena, kuchynský stôl so stoličkami a príborníkom, detská postieľka,… asi jediný kus nábytku, ktorý mi nechýbal, bola detská postieľka. Inak nám začalo také malé bývacie peklíčko. Nemáte si kam sadnúť, nemáte sa ako poriadne najesť. Mesiac pred Vianocami. S takmer dvojročným dieťaťom to bol celkom zážitok. No nám medzi časom prišiel konečný návrh spolu so zoznamom, kde vieme ktorý kus nového nábytku kúpiť. A tak sme začali objednávať a nakupovať.

Aby som to rozdelila – v prvej časti, ktorú máme už úspešne ukončenú, sme prerábali kuchyňu s jedálňou, pôvodnú obývačku a pôvodnú spálňu. Vznikla nám tak kuchyňa s obývačkou, spálňa a detská izba. V druhej časti, ktorá je už len dokončovacia, nás čaká ešte predsieň a kúpeľňa. S predsieňou začíname v najbližších dňoch. V kúpeľni bola plánovaná zmena sprchového kútu a malinkej nepoužiteľnej vane za jednu veľkú vaňu + výmena umývadla, ale nakoniec sme sa s manželkom zhodli na tom, že keďže čakáme druhé bábätko, v tomto byte už neostaneme tak dlho, že by sme nevydržali so sprchovým kútom, takže si ušetríme kopec roboty a moje nervy a vymeníme len umývadlo.

Myslím, že opisného textu už bolo dosť, naša prerábka sa hrozne vliekla a ja som si začala objavovať šedivé vlasy. Nebudem vám to tu už rozpisovať, rovno môžeme začať s porovnávacími fotkami. Také mám najradšej.

BÝVALÁ KUCHYŇA A JEDÁLENSKÝ KÚT / NOVÁ OBÝVAČKA S KUCHYŇOU

Ako z fotiek môžete vidieť, kedysi sme s priestorom nenarábali príliš veľkoryso. Verili sme, že môžeme mať obrovskú jedáleň pri kuchyni, prechodnú chodbu využitú len z polovice – na klavír. V jedálenskom priestore sme trávili veľa času, pracovali sme tam, jedli sme tam a celý tento priestor časom začal vyzerať ako skladisko. Kuchyňu sme dorábali hneď po presťahovaní sa, jediný zachovaný bol kuchynský ostrovček, lebo ten bol nový. Neviete si ani predstaviť, ako ťažko sa zháňala aspoň podobná pracovná doska a podobné skrinky, aby to pasovalo k ostrovčeku. Nakoniec sme kuchyňu nechali urobiť stolárovi, no kvôli nedostatočnému miestu v kúpeľni sme sa nevyhli umiestneniu práčky práve do kuchyne. Na mieste, ktoré teraz vidíte voľné (je tam sedací vak) bola kedysi ešte nerezová chladnička, ktorú sme už nevedeli v rámci kuchynskej linky umiestniť. V čase fotenia porovnávacích fotiek bola chladnička presunutá do špajze, ktorú sme museli taktiež nanovo reorganizovať. Špajza naozaj nie je veľká, neverila som, že tam tú chladničku zmestíme a preto som si viac než istá, že chladničku zo špajze už nikdy nikto nebude vedieť vybrať. Jedine, že by sa vysekala stena, ktorá predeľuje špajzu a (bývalý) jedálenský kút.

Ako vidíte po novom, z tohto priestoru sa pre nás stalo srdce celého bytu. Máme skromnejšiu obývačku, ktorá je spojená s kuchyňou, čo mne veľmi vyhovuje, jedálenský kútik pri okne. Obklad v kuchyni sme kompletne vymenili za nový, pribudla obývačka s gaučom na mieru, jedálenský kút sme presunuli. Keďže mi bolo veľmi ľúto za veľkým stolom, lebo k nám niekedy chodí celá naša (malá) rodinka na obed/večeru, tak sme vymysleli kompromis a kúpili sme rozkladací stôl. K stolu pribudli priesvitné stoličky, ktoré opticky „nezaťažujú“ prostredie. V chodbe vznikla knižnica. Na stenu, pred ktorou bol kedysi vešiak, pribudlo veľké zrkadlo.

Samozrejme, že odkedy som fotila fotky PO ubehol už nejaký čas a nejaké drobnosti sa pomenili, preto sa nenechajte pomýliť, ak na niektorých fotkách nie sú určité obrázky a na iných zasa sú. Napríklad veľké rámiky nad televízorom išli úplne preč, lebo sme kúpili väčší televízor, nad stoličku vedľa knižnice pribudol rámik s fotkami a taktiež nad gaučom sme posledný prázdny rámik vyplnili. Rastlinky som taktiež trochu pomenila, pretože Monstere v kútiku pri zrkadle chýbalo svetlo.

Obklad/dlažba do kuchyne – LOS KACHLOS  (už som rovnaké na eshope nenašla)

Gauč – na mieru z Čiech, výrobcu riešila dizajnérka

Koberec „krava“ – Ikea

Skrinka pod televízor – nábytok (???), nožičky sme dorobili sami

Stolíky v obývačke – designovynabytek.cz, designovynabytek.cz

Rozkladací stôl – Ikea

Priehľadné stoličky – designovynabytek.cz, designovynabytek.cz

Lampa ku gauču – Ikea

Obliečky na vankúše a deka – Ikea, H&M home, Jysk

Mramorové hodiny – bonami.sk

Obrázky – mix rámikov z Ikei a H&M home, obrázky sú samostatná výroba + postery z Ikei

Maľovaný obraz – maľoval ho kamarát

Lampy – designovynabytek.cz

Knižnice – Bonami.sk

Zrkadlo na stene – jysk

Sukulenty, kvetináče a monstera – Ikea

Závesy – látka kupovaná v Badase, závesy ušila naša zlatá babka

BÝVALÁ SPÁLŇA / NOVÁ IZBIČKA MLADÉHO PÁNA ZELNICKÉHO

Kedysi dávno pradávno, keď sa voda sypala a piesok sa lial,… keď sme sa nasťahovali, v tejto izbe bola obývačka a pracovňa, potom sme premiestnili obývačku so spálňou a vzniklo z toho toto. Myslím, že to netreba ani komentovať. Ten biely pás kachličiek nad posteľou bol pôvodný výrobok, lebo tam mala byť obývačka a konkrétne pred tým pásom mal stáť televízor, no, nevydalo. To je tak, keď sa človek prispôsobuje myšlienkovým pochodom iného človeka. Premiestnili sme sem spálňu, pretože je to najväčšia izba v byte a je v nej najviac svetla. V tomto priestore sa pohybovali všetci ľudia, všetky návštevy, ktoré ku nám prišli. Všetci chceli vidieť, ako sa Markusko pekne hrá. A keďže Markusko nemal vlastný priestor, tak sa naše návštevy pohodlne usádzali u nás na posteli. Teda, vlastný priestor mal. U nás v spálni. Pre mňa neexistuje väčší zásah do súkromia a intímnej zóny, ako keď si niekto iný, kto nie je členom domácnosti, sadne na našu posteľ. Spálňa má byť oázou pokoja, relaxu a hlavne si tam človek musí oddýchnuť. Veď čo v živote potrebujeme viac ako kvalitný a pokojný spánok. Presne toto bol jeden z hlavných impulzov, prečo sme si povedali, že náš byt potrebuje zmenu. A nemohli sme urobiť lepšie. Pozrite, aký krásny priestor vznikol pre Markuska. Má vlastnú detskú izbičku (o ktorú sa bude už čoskoro deliť :))! Jediným pozitívom z nášho pôvodného rozloženia je, že sme si urobili otvorený šatník, ktorý na svojom mieste ostal aj v novom návrhu.

V novom návrhu nám naša pani dizajnérka predelila izbičku na 2 zóny – dennú (svetlá tapeta) a nočnú (tmavá tapeta). Nakoniec z toho vzniklo také rozloženie, ako vidíte na fotkách. Zóny síce nie sú zachované, ale považujem to za príjemné spestrenie izbičky a vývoj dizajnérskej práce :). Stalo sa to hlavne preto, lebo keď sme dostali na výber, akú dĺžku a šírku postele vyberieme, zvolili sme o dosť väčšiu ako bola v návrhu. Urobili sme to hlavne preto, lebo ešte stále Markuska uspávam buď ja, alebo manželko a do malej postele by sme sa nezmestili. A zároveň naše dieťatko potrebuje naozaj veľký priestor na spanie. Chceli sme urobiť všetko preto, aby sa vo svojej novej izbičke cítil čo najlepšie. Myslím, že sa nám to v konečnom dôsledku podarilo, pretože odkedy má Markusko vlastnú izbičku, už sa hráva len tam, spinká vo svojej posteli (aj keď niekedy v noci príde ešte v polospánku ku nám), dokonca aj keď sa nahnevá, tak sa ide zavrieť do svojej izby (puberťácke maniere :D). Má tam svoje hračky a celkovo svoj priestor. Biele steny sme natierali off-white farbou a strop je natretý slabomodrou farbou na efekt oblohy. Na dotvorenie atmosféry sme vymenili aj úchytky na skrinkách a s výsledkom sme nadmieru spokojní.

Posteľ – benlemi.sk

Koberček pri posteli, koberček v stane – H&M home (už som rovnaké na eshope nenašla)

Kuchynka – Ikea

Sedací vak – Poľsko

Skrine – Ikea (poskladali sme si podľa rozmerov a potrieb)

Úchytky na skrinky – ZARA Home (už som na eshope nenašla)

Drevený vozík na hračky – Ikea 

Kôš na hračky – Ikea

Rámiky na stenách – H&M Home, Jysk, Ikea

Postery – H&M Home

Tapety – vavex.cz Eijffinger, vavex.cz Eijffinger

Komody – Ikea

Nočné lampičky – Ikea

Detský stolík a stoličky – Ikea, Ikea

Priesvitná ochrana na stôl – Ikea

Obliečky – H&M Home (už som rovnaké na eshope nenašla)

Vankúšiky v posteli – Jysk, H&M Home

Pandia rodina – Ikea

Stan – ZARA Home (už som rovnaký nna eshope nenašla)

Obláčikové lampy 5ks – Ikea

Závesy – látka kupovaná v Badase, závesy ušila naša zlatá babka

BÝVALÁ OBÝVAČKA / NOVÁ SPÁLŇA

Dostávame sa k poslednej miestnosti nášho staro-nového bytu. Pôvodne bola v tejto miestnosti obývačka, no nestihla som ju nafotiť, takže pridávam fotky bez gauča a so zaprataným priestorom s vecami z iných izieb, keď sa naša prerábka rozbiehala. V archíve snáď nájdem aspoň nejakú fotku, aby ste mali o našej bývalej obývačke lepšiu predstavu. Toto bola miestnosť, ktorú sme využívali len veľmi málo. Čo je celkom paradox, pretože práve obývačka býva miestnosť, ktorá je využívaná asi najviac. No toto bola izba, ktorá bola „na konci bytu“, až za spálňou (Markuskovou izbou), preto sa sem už niekto nedošiel. Častokrát ani my. Ako som spomínala, mne sa najlepšie pracovalo v kuchyni za stolom a televízor sa u nás doma pozeral len veľmi sporadicky. Preto bola táto izba viac než nevyužitá. Mali sme tu obrovský sivý U-čkový gauč, 3 skrinky ako obývaciu stenu a televízor. Kedysi bolo miesto pre pracovňu práve tu, ale potom sme jej našli lepšie miesto – mimo domu. Zároveň bolo v tejto izbe aj najchladnejšie, pretože je to jediná miestnosť v byte, ktorá nemá podlahové kúrenie a na vykúrenie celej izby je pri okne len jeden menší radiátor. Celkovo je náš byt dosť chladný a v tejto izbe bolo vždy ešte o pár stupňov menej ako v ostatných častiach. Takže aj toto bol dôvod, prečo sme nemohli ostať v tejto izbe a nechať tam Markuskovi svoj priestor.

No vzniklo z toho niečo nádherné! Máme tu svoju spálňu, svoje súkromie. Presunuli sme sem klavír z chodby, namaľovali sme všetky steny aj so stropom (ten strop nebola fakt žiadna zábava), pribudla tapeta, môj toaletný stolík, čitateľský kútik so zamatovým kreslom. Obrovské ťažké zamatové závesy cez celú stenu, skrinku pod televízorom sme taktiež maľovali farbou steny. Milujem to tu a manželko taktiež. Toto je NÁŠ priestor. Posteľ ostala pôvodná.

Posteľ – pôvodná, česká firma Blanár

Tapeta – vavex.cz Eijffinger

Nočné stolíky – Ikea

Lampy na nočných stolíkoch – Zara home

Toaletný stolík – dum-zahrada24.cz

Stolička ku toaletnému stolíku – designovynabytek.cz

Stropná lampa – Ikea

Koberčeky – Ikea

Zamatové zelené kreslo – Ikea

Skrinka pod TV – z pôvodnej zostavy natretá farbou

Klavír – rodinný klenot ešte po dedovi

Lampa ku klavíru – Ikea

Úložné pletené košíky – Ikea

Obliečky na posteľ – Ikea, H&M Home

Závesy – zamat kupovaný v Prahe vo veľkoobchode, závesy ušila naša zlatá babka

Prehoz na posteľ – látka zo závesov, prehoz ušila naša zlatá babka

Toto je k našej prerábke zatiaľ všetko. Najbližšie je v pláne už len predsieň a výmena umývadla v kúpeľni, fotky vám potom rada ukážem. Rada by som nám zútulnila aj balkóny, ale uvidíme, ako budeme postupovať. Toto je určite najdlhší a najrozsiahlejší článok, aký som kedy napísala. Verím, že som vás aspoň v niečom inšpirovala a odkryla som pre vás časť nášho kráľovstva.

Vaša N

Scroll Up