Moje zásady nakupovania

Nenakupujte, čo viete, že pre vás nefunguje a kúpte iba niečo, čo vám dobre pasuje.” Karl Lagerfeld

Šatník. Tak povrchná a pritom tak dôležitá téma. Keď sa pozriete na človeka, všimnete si len 2 veci. Jeho oblečenie a jeho vyžarovanie. Dovolím si tvrdiť, že tieto 2 veci spolu úzko súvisia. Pamätám si, keď som spoznala môjho manželka. Vtedy chodil oblečený prevažne v šuštiakových súpravách. Dnes už nevlastní ani jednu. Ja som si postupom času rovnako osvojila pravidlá, ktorými sa riadim. Tehotenstvo, práca, pracovné stretnutia, behanie za deťmi, pohodlnosť, dlhé cesty v aute, kojenie. Toto všetko ovplyvňuje zloženie môjho šatníka. Je dôležité si to uvedomiť, keďže každá žena by mala svoj šatník prispôsobiť svojim vlastným potrebám. Nie som zástancom preplneného šatníka. Nemám vo svojom šatníku veľa kúskov (aj keď toto označenie je dosť subjektívne), ale určite mám menej tričiek a nohavíc, ako môj manželko. Nevidím zmysel v tom vlastniť tonu oblečenia, keď v konečnom dôsledku aj tak len stojím pred skriňou a neviem čo na seba.

Upozorňujem vás ale, že ja som stále ešte len “na ceste”. Vyskladať si svoj dokonalý šatník snov chce veľmi veľa rokov času a sebapozorovania. Zisťovania, čo u mňa funguje a čo nie. Aj u mňa v šatníku sú ešte veci, ktoré by som si už dnes kvôli mojim zásadám nekúpila. No ostávajú preto, lebo ich stále viem vynosiť. Popíšem vám mojich 7 zlatých bodov nakupovania. Možno sa vám toho bude zdať na prvý pohľad priveľa, no všetko sú to zásady, ktorými sa riadim už automaticky.

Na čo si teda dávam pozor pri nakupovaní?

-materiál

-farebná paleta

-schopnosť kombinovania s ostatnými kúskami

-wishlist

-eshopy

-udržateľnosť a nadčasovosť

-pohodlnosť

Ale hlavne to musí byť hra a zábava ?

 

Móda je to, čo vidíte štyrikrát ročne na týždňoch módy. To, čo si vyberiete, je štýl.” Lauren Hutton

MATERIÁL je základ. Už som raz písala, že som zo svojho šatníka úplne vylúčila polyester. Je to lacný materiál, ktorý vydrží veľmi krátko. Je to presne tá vec, ktorú si človek kúpi, 2x ju operie a stratí svoj tvar, farbu, človek sa v tom potí a smrdí. Toto asi nechce žiadna žena. Ak vo svojom šatníku mám ešte nejakú polyesterovú vec, tak je to pravdepodobne plisovaná sukňa, pri ktorej dokážem tento materiál prežiť, preto som ju nedala preč. Drží, ale pri nakupovaní si už tento materiál nevyberám. Druhým prípadom sú potom prímesi polyesteru, väčšinou vo svetroch. V malých % ok, inak nie. Alebo podšívky na sakách. S iným materiálom som ešte asi nevidela. Ak sú, opravte ma prosím. A aké sú moje preferované materiály? Určite bavlna, tú asi netreba bližšie predstavovať. Bavlna je úplný základ. Hlavne na vrchnej časti odevu. Je veľmi príjemná na nosenie, ale to by mal byť každý materiál, ktorému dovolíme byť v najbližšom kontakte s našim telom. A potí sa do nej najpríjemnejšie. V lete je mojim preferovaným materiálom okrem bavlny určite ľan a oblečenie s prímesou ľanu, kde je ľan zastúpený len v určitých percentách. Ľanové tielka, košeľa, šaty, sukňa. Ľan je úžasný prírodný materiál, pri ktorom ani neviem, že ho mám na sebe. Má svoju prirodzenú štruktúru a je krčivý, ale práve tým je krásny. Viskóza. Toto je materiál, po ktorom siaham najmä na šatách, pokiaľ nedokážem nájsť ľanové, alebo bavlnené. Je to v celku príjemný padavý a poddajný materiál. A na zimu určite vlna. Na svetroch aj v kabátoch, pretože má skvelú schopnosť zahriať. No pri svetroch si treba dať pozor a kúpiť si len taký, ktorý neškriabe, lebo práve týmto je vlna príznačná. Preto kupujem hlavne prímesové svetre, kde je vlna obsiahnutá v určitých percentách. Pokiaľ sa vám nepodarí nájsť príjemný vlnený sveter na prvýkrát, nezúfajte. Ja som si za 2 roky dokázala nájsť len 2 svetre a 2 kabáty. Dôležité je cítiť sa dobre.

Ktokoľvek sa môže obliecť a zažiariť. Ale to, ako sa ľudia obliekajú vo svojich dňoch voľna, je najzaujímvejšie.” Alexander Wang

FAREBNÁ PALETA je druhým kľúčom k úspechu. Sama za seba poviem, že mojou obľúbenou farebnou paletou sú farby biela, čierna, béžová a ich odtiene. Toto sú farby, po ktorých siaham. K tomu prislúcha aj pár kúskov sivej farby, modrej, alebo ružovej, väčšinou z obdobia, kedy som nakupovala čo sa mi zapáčilo. Sú to pre mňa obľúbené farebné kombinácie, v ktorých sa cítim najlepšie. Keď hľadám konkrétne kúsky na e-shope, vždy si vyfiltrujem farby len na moju základnú farebnú paletu. Šetrím tak čas aj pokušenie, že sa mi zapáči niečo inej farby, pri ktorej by som už mala problém daný kúsok dokombinovať do šatníka a tak by mi nevyužitý visel v skrini. Vaša farebná paleta môže byt úplne iná. Treba len nájsť to, v čom sa cítite pohodlne a čo sa vám na vás páči. To, že sa vám na vašej kamarátke páči výrazne červená farba ešte neznamená, že sa v nej rovnako dobre budete cítiť aj vy. A pokiaľ nepoznáte TÚ SVOJU obľúbenú paletu, skúste si všetko vyhádzať zo skrine a vložte do nej naspäť len to, čo nosíte úplne najradšej. Veci, po ktorých siahnete, keď sa vám nechce rozmýšľať čo na seba. Takto úplne najjednoduchšie môžete zistiť svoje obľúbené farby, ale aj štýl, ktorý je vám najbližší.

Nikdy nepodceňujte silu jednoduchého trička, džínsov a bundy. To vždy vyzerá veľmi šik.” Karl Lagerfeld

SCHOPNOSŤ KOMBINOVANIA S INÝMI KÚSKAMI určite úzko súvisí aj s farebnou paletou, rovnako ako pojem KAPSULOVÝ ŠATNÍK. Počuli ste už o ňom? Je to tak dokonale funkčný šatník, ktorý sa skladá len z pár kúskov, ale dokážete vytvoriť nespočetné množstvo kombinácii, pretože každý kúsok pasuje s väčšinou ostatných. Dá sa to hlavne preto, lebo poznáte svoj štýl, farebne vám to bude ladiť a vo všetkom sa budete cítiť dobre. O konkrétnom čísle hovoriť nebudeme, lebo pre každého môže byť iné, no predstavte si, že zo 16 kúskov v šatníku vrátane topánok a kabelky, dokážete vyskladať až 40 rôznych kombinácii, ktoré budú zakaždým vyzerať inak. Presne o tomto je kapsulový šatník. A toto je pre mňa umenie. Pretože nezaťažujete skriňu, životné prostredie, finančný rozpočet, zmaximalizujete svoju kreativitu a vždy budete vedieť čo na seba. Umenie naozaj neznamená mať 30 párov topánok, 30 spodkov a 30 vrchov a vytvoriť z toho 30 kombinácií.

Mať vkus znamená mať svoj vlastný vkus.” Christian Dior

WISHLIST, alebo inak aj zoznam prianí mám vytvorený v poznámkach v telefóne. Keďže v šatníku nemám nekonečne veľa kúskov, dokonale viem, čo sa v ňom nachádza. Pokiaľ mám pocit, že si chcem niečo kúpiť, namiesto unáhlenej kúpy si to napíšem do wishlistu a nechám si čas. Inšpirujem sa a premýšľam, do akej miery nový kúsok využijem a či zapasuje do môjho terajšieho šatníka. Pokiaľ sa k danému kúsku v mysli vraciam najbližšie týždne, viem, že to bude dobrá investícia. Ak na daný kúsok zabudnem, z wishlistu ho odstránim, pretože by to bola pravdepodobne ďalšia zbytočná vec. A váš priestor v skrini má oveľa väčšiu hodnotu ako pár vyhodených eur za nenosený kus oblečenia.

Ženy by mali dávať menej peňazí za šaty, ale viacej peňazí za eleganciu.” Coco Chanel

ESHOPY sú pre mňa momentálne už asi jedinou formou nákupu. Vždy viem čo presne hľadám, používam filtre na farby a aj na materiál, pokiaľ túto možnosť daný eshop ponúka. Eliminujem tak riziko zbytočných impulzívnych nákupov len z dôvodu, že sa mi niečo zapáči na figuríne, nehovoriac o tom, koľko času vďaka tomuto spôsobu ušetrím. S týmto úzko súvisia aj výpredaje. Výpredaje sú fajn, keď chcete investovať do niečoho, o čom ste dopredu presvedčení, že to potrebujete. Keď budete najbližšie zbesilo prezerať výpredajové kolónky na eshopoch, skúste si vyfiltrovať v prvom rade farby len na oblečenie, ktoré zapasuje do vašej farebnej palety. Keď mi oblečenie príde domov, môžem si ho v pokoji vyskúšať na prirodzenom svetle. Myslím, že všetky vieme, aký obrovský rozdiel môže byť v svetlách v skúšobnej kabínke v predajni. Buď to naše sebavedomie položí úplne na dno, alebo ho vystrelí do vesmíru. Každopádne na prirodzenom svetle budeme vyzerať aj tak úplne inak. V prípade, že sa mi niečo na danom kúsku nepáči, kúsok vraciam. Nekompromisne. Žiadne vízie chudnutia, priberania, opracovania,… Nechávam si len to, o čom som na 100% presvedčená. V dnešnej dobe už väčšina eshopov ponúka bezplatné vrátenie. Chcem mať predsa dokonalý šatník, v ktorom budú len veci, v ktorých sa cítim dobre za každých okolností. Bez odierania, tlačenia a sťahovania brucha.

Neupierajte sa na trendy. Nedovoľte móde, aby vás vlastnila. To vy rozhodujete o tom, kto ste. Vyjadrujete to svojim štýlom obliekania a života.” Gianni Versace

UDRŽATEĽNOSŤ A NAČASOVOSŤ je momentálne témou číslo jedna. V princípe ide o to, aby sme nakupovali to, čo si vieme predstaviť, že vynosíme aj o rok, o 2, či o 5. Kúpiť si len to, čo sa nám bude páčiť dlhodobo. S touto témou sú dosť spájaní aj lokálni výrobcovia, slovenské oblečenie, lokálni návrhári, no ja si myslím, že udržateľný šatník si vieme vyskladať aj v reťazcoch. Dôležité je nakupovať s rozumom. Nekúpiť hneď každý horúci trend, pretože takto sa k udržateľnému šatníku nikdy nedopracujeme. Každú sezónu budete mať množstvo oblečenia, ktoré budete chcieť zo šatníka dať preč a stále vás to bude nútiť ku ďalším nákupom. Pri téme udržateľnosti je veľmi dôležité poznať svoj štýl. Kto ste a kam sa musíte obliekať. Udržateľný šatník ženy, ktorá pracuje v kancelárii bude vyzerať úplne inak, ako udržateľný šatník mamy na materskej. Kým žena sa do kancelárie bude obliekať prevažne elegantne, pokiaľ sa to od nej vyžaduje, bude nosiť kostýmy, no mama na materskej má v podstate voľnú ruku. Len si treba dať pozor na to, že v ihličkách sa bude za dieťaťom utekať asi len veľmi ťažko. Takže pri tomto bode si naozaj treba v prvom rade uvedomiť, akú funkciu musí plniť vaše oblečenie.

Móda, ktorú si nemôžete zobrať na ulicu, nie je žiadna móda.” Coco Chanel

POHODLNOSŤ. Stalo sa vám už niekedy, že ste stáli pred skriňou a rozmýšlali čo na seba? Zrazu vám napadlo, čo si vezmete, no v zápätí ste túto myšlienku zavrhli, pretože ste si uvedomili, že idete na večeru s kamarátmi, no v tej sukni sa nebudete môcť najesť. Lebo v tej blúzke sa nebudete môcť zohnúť. Lebo to tričko presvitá a je vám to nepríjemné. Lebo v tých šatách si budete musieť stále dávať pozor, aby vám nepadali ramienka. Lebo do týchto nohavíc budete musieť ešte trochu schudnúť. Tak presne všetkých takýchto kúskov je najlepšie sa zbaviť. Toto sú presne tie kúsky, ktoré zaberajú zbytočné miesto v skrini a robia v nej vizuálny bordel. Alebo samozrejme, pokiaľ je to možné, dať si také kúsky prerobiť, skrátiť, zúžiť, prešiť. Vo všetkom, čo nosím, sa musím cítiť pohodlne. Pretože radšej, ako sledovať oblečenie, či všetko drží tak, ako má, si budem užívať čas strávený s ľuďmi, ktorých mám rada.

 

Vaša N

Scroll Up