Leto. Najteplejšie obdobie roka, kedy je okrem ochranného faktora pred slnkom dôležitý aj výber oblečenia. Veľmi ľahko sa nám môže stať, že sa pri nevhodnom výbere oblečenia budeme po pár minútach na slnku cítiť veľmi nepríjemne. A my si chceme toto krásne obdobie v roku čo najviac užiť s tým, že sa budeme cítiť čo najpohodlnejšie. A svoje pozitívne pocity môžeme ovplyvniť už pri tom, keď hádžeme do (online) košíka ďalšie krásne šaty. Poďme sa spolu pozrieť, na čo si dať pozor.

1. MATERIÁL

Na prvé miesto v zozname toho, na čo si dať pozor, by som určite zaradila materiál. To, z akého materiálu je vyrobené oblečenie je veľmi dôležité, pretože to priamo ovplyvňuje to, ako sa v oblečení cítime. Dôležité je vyberať si prírodné materály. Moja top trojka je ľan, viskóza a bavlna.

Ľan – najekologickejšia tkanina veľmi vhodná pre deti aj pre dospelých. Ľanové vlákno je silné a odolné voči odratiu, používaním sa vlastnosti ľanového vlákna zlepšujú – ľanové výrobky sa časom stávajú jemnejšími a mäkšími. Ľan neelektrizuje, nepriťahuje prach a tak je vhodný aj pre alergikov. Má skvelé termoregulačné schopnosti – v zime hreje a v lete príjemne chladí. Oblečenie z ľanu je veľmi vzdušné, príjemné na nosenie a drží svoj tvar. Keďže sa pri výrobe a spracovaní ľanu nepoužívajú chemické procesy, ľanová látka je netoxická. Snáď jedinou malou nevýhodou je prirodzená krčivosť ľanu. Avšak ak sa vám podarí nájsť oblečenie zo zmesi ľanu a viskózy, pozitívne vlastnosti ľanu ostávajú, no vďaka viskóze krčivosť úplne zmizne. Takže ak sa rozhodnete pre akýkoľvek ľanový kúsok, v lete to určite neoľutujete. Ja sama si rok čo rok vyberám hlavne ľanové kúsky, pretože ľan je v lete stávka na istotu v príjemnosti nosenia.

Viskóza – je vďaka svojim vlastnostiam cenovo dostupnou a ekologickou alternatívou hodvábu. Základnou surovinou pri výrobe viskózy je prírodná celulóza. Počas procesu výroby nie sú použité žiadne škodlivé chemikálie. Viskóza pomáha budovať udržateľný svet. Pochádza z prírody a do prírody sa vracia, pretože je biologicky kompletne rozložiteľná za 8 týždňov. Viskóza je veľmi hebká, vzdušná, ľahká, poddajná, na pocit veľmi príjemná. V súčasnosti sa z viskózy dajú na rôznych eshopoch nájsť napríklad šaty, či topy, takže je na leto taktiež výbornou variantou.

Bavlna – veľmi všestranný materál príjemný na nosenie počas celého roka. Na leto odporúčam 100% bavlnu s nižšou gramážou – udáva číslo, koľko gramov bavlny je použitých na výrobu jedného metra štvorcového. Len pre predstavu – hrubšie tričko, ktoré nepresvitá a drží svoj tvar má cca 200-220 g/m2. Tenšie tričko, ktoré bude mať svoju prirodzenú priesvitnosť, no zároveň bude oveľa vzdušnejšie má cca 140-160 g/m2.

2. STRIH

S materiálom je pri výbere oblečenia nemenej dôležitý aj strih. Ľanové oblečenie sa vyrába automaticky voľnejšie, pretože 100% ľan nie je vôbec elastický. Viskózové a rovnako aj bavlnené topy sa dajú nájsť aj obtiahnutejšie, no ja osobne tento strih na leto nevolím. Najradšej mám práve voľné strihy, aby som sa vyhla nepríjemnému lepeniu oblečenia na telo. Najlepšie sa na slnku cítim oblečená tak, že ani neviem, že som oblečená (nikde ma nič netlačí, neťahá, nelepí sa) a zároveň som dostatočne zahalená :).

3. FAREBNÁ PALETA

Keď sa rozhodujeme, čo si doplníme do šatníka, netreba zabúdať na to, čo tam už máme. Vlastniť oblečenie takých farieb, ktorých kombinácie sa nám páčia. Aby sme vedeli nový kúsok skombinovať farebne aj štýlovo s tým, čo sa v skrini už nachádza. Ja osobne mám počas roka obľúbené neutrálne farby, jednofarebné kúsky, no počas leta mi nevadia aj občasné jemné vzory, či farby – u mňa sú obľúbené jemné kvietky a farby modrá a ružová. Ale s mierou :). Takže keď si nie ste isté niektorým kúskom, ktorý už splnil kritériá vhodného materálu aj strihu, predstavte si, ako bude tento kúsok vyzerať s tým, čo v skrini už máte. A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu…

4. PRAVIDLO 5 KOMBINÁCII

Pri každom jednom kúsku, ktorý si chcem kúpiť sa sama seba pýtam otázku – viem tento kus oblečenia skombinovať na 5 rôznych spôsobov s tým, čo už v skrini mám? Ak si v mysli vybavím 5 rôznych kombinácií, viem, že to nebudú vyhodené peniaze a zbytočne zabraté miesto v skrini.

5. DOPLNKY

Doplnky sú dôležitou súčasťou každodenného a celoročného obliekania. Vedia dokonale dotvoriť celkový dojem. V lete sú to najmä klobúky a slnečné okuliare, ktoré sú praktickým, no zároveň dizajnovým doplnkom. Ja veľmi obľubujem aj minimalistické a kvalitné šperky. Ideálne také, ktoré nemusím skladať dole, lebo sa hodia úplne ku všetkému. Vďaka doplnkom dokážu aj na prvý pohľad obyčajné šaty vyzerať veľmi sofistikovane. Pri doplnkoch, ako sú napríklad šľapky, kabelky a slnečné okuliare, sa určite oplatí investovať do pohodlia a kvality. Vieme, že tieto kúsky nám môžu pri správnej starostlivosti vydržať dlhé roky. V prípade, že si pomyslíte, že peniaze do doplnkov investovať nechcete, skúste použiť princíp PPW – price per wear, vypočítate si tak sumu, koľko vás bude stáť jedno nosenie. Napríklad ak rozmýšľate nad šľapkami za 15€ alebo nad kvalitnejšími koženými za 60€. Vypočítajte si, koľko vás bude stáť, keď sa vám tie za 15€ rýchlo ošúchajú, alebo inak znehodnotia a vy si budete musieť kúpiť nové. Na druhej strane si vypočítajte, koľko vás budú na jedno nosenie stáť tie drahšie, pokiaľ vám vydržia niekoľko rokov. A keď si to rozmeníte takto na drobné, už to nevyzerá tak katastroficky, nie? 🙂

Verím, že ste sa vďaka týmto 5 tipom dozvedeli niečo nové a že aj vďaka tomuto bude pre vás vybudovanie si svojho (takmer) dokonalého šatníka o čosi jednoduchšie. Aby sme strávili menej zbytočných minút pred skriňou v nevedomosti čo na seba. Radšej tieto minúty venujme svojim milovaným :).

Vaša N